İskender Savaşır / 1955 - 20181 Kasım 1955’te Ankara’da doğan İskender Savaşır Hacettepe ve California Üniversitesi Berkeley’de psikoloji, Kansas Üniversitesi’nde dilbilim eğitimi gördü.

İlk şiirleri 1978 yılında Oluşum ve Türkiye Yazıları dergilerinde yayımlandı.

Daha sonra yayın yönetiminde de yer aldığı Toplum ve Bilim, Zemin, Defter ve McWorld dergilerinde yazı ve şiirleri yayımlandı.

Bilgisayar Ansiklopedisi ve Ero Cinsel Yaşam Ansiklopedisi’nin yayın yönetmenliğini, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nin yayın koordinatörlüğünü yaptı.

İmago ve İçgörü psikoterapi merkezlerinde psikoterapist ve eğitimci olarak çalıştı.

Daha sonra bu faaliyetlerini kuruluşuna katıldığı Tünel Kültür Merkezi ve Karşı Sanat’la sürdürdü.

13 Nisan 2002’de İştar Gözaydın’la evlendi.

2005-2013 yılları arasında çalışmalarını kuruluşuna katkıda bulunduğu Aralık Derneği’nde sürdürdükten sonra, geniş bir sosyal sorumluluk, yayın ve araştırma projesi olan Dalgın Sular projesini başlattı.

Kasım 2012 itibariyle kuruluşuna önemli katkılar getirdiği Moira Danışmanlık bünyesine katılmış olup psikoterapi, seminer ve eğitim çalışmalarına son zamanlarına değin çoğunlukla buradan devam etmiştir

İskender Savaşır Bilgi Üniversitesi Rönesans seminerleri ile Psikoloji Psikolojiye Giriş dersleri verdi.

Diğer yandan İstanbul, Adapazarı ve İzmir’de psikoterapi, süpervizyon ve seminer çalışmalarını 2018’e kadar sürdürdü.
Ocak 2018‘deki kanser teşhisini takiben dört buçuk aylık bir tedavi sonucu 17 Haziran 2018‘de kıymetlimiz, yıldızımız, canımız İskender Savaşır’ı sonsuzluğa uğurladık.

Uğurladık ancak o her şeyiyle sürekli zenginleşen bir külliyatla yaşamlarımıza eşlik etmeye ışık olmaya devam ediyor: www.iskendersavasir.com ile yani kendi deyimiyle İskender’in Defteri’yle…

İskender’in Defteri: Hocamızın kaybından kısa bir süre sonra kıymetli eşi, canımız Prof. Dr. İştar Gözaydın tarafından startı verilen, İskender hocanın kendi deyimiyle “Evrensel Asistanı” dostumuz Batuhan’ın binbir emekleri ile düzenlenen, sevenleri ve takipçilerinin katkılarıyla zenginleştirilen ve ziyarete hazır hale gelen bir külliyat.

Külliyat deyince sakın eksik anlaşılmasın. Sitede neler var sayalım. Fotoğraf arşivi, yayınlanmış ve yayınlanmamış tüm çalışmaları (tam erişimle), Açık Radyo programları, seminerleri, videoları, ortak çalışmaları, göz bebeği projesi Dalgın Sular’a ait her şey ve sonrasında ardından yazılanlar, paylaşılanlar. İçerikler her gün zenginleşmekte. Bizlerin ulaşamadığı, sizlerde olan, bildiğiniz kaynakları bize ulaştırmanız halinde siteye onlar da ekleniyor.

Hepimize ışık olması temennisiyle.