CENGİZ İPEK


CENGİZ İPEK

Psikoterapist

Klinik Psikolog

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü bitirmiştir. İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır.

Adapazarı Özel ENKA Okulları’nda uzun bir süre Rehber ve Psikolojik Danışman olarak çalışmış; öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik seminer/danışmanlık çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Türkiye’nin önde gelen lise ve üniversitelerinde “ Okulda Şiddet”, “Sınav Kaygılarını Yaratıcı Drama ile Azaltma”, “ İletişim Becerileri” gibi konularda öğrencilere ve eğitimcilere yönelik vaka sunumu, atölye ve seminer çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Psikanalist Yavuz Erten’den “Psikanalizden Dinamik Psikoterapilere” ve “Psikanalitik Terapide Teknik ve Pratik” başlıklı eğitimler almıştır. (120 saat)

Psikoterapi alanının öncü hocalarından “Davranış Bozukluklarına Psikanalitik Bakış” ve “Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma” başlıklı eğitimler almıştır.

Ankara Çağdaş Drama Derneği tarafından verilen “Yaratıcı Drama Eğitmenliği-Liderliği” başlıklı programın 270 saatini tamamlamıştır.

Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Kurucu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Murat Dokur’dan, Avrupa Aile Terapisi Derneği onaylı 500 saatlik “Aile ve Çift Terapileri” eğitiminin dört yılını (400 saat) tamamlamış olup, halen eğitimine devam etmektedir. Eğitimi süresince; Maurizio Andolfi, Rodolfo de Bernart, Kyriaki Polychroni ve Mony Elkaim gibi aile terapisinin öncü hocalarının verdiği özel atölyelere katılmıştır.

“Cinsel Terapi, Cinsel Danışmanlık, Cinsel Tedaviler ve Cinsellik” başlıklı eğitimleri tamamlamıştır.(120 saat)

Psikanalist İskender Savaşır’dan “Psikanalize Giriş, Psikanalitik Görüşme ve Yorumlama” eğitimleri almış ve mesleki pratiği süresince kendisinden “Psikanalitik Psikoterapi Süpervizyonu” almıştır.

Türkiye’nin üretim öncülerinden Otokar’da çalışanlara yönelik psikolojik destek, danışmanlık ve seminer hizmetleri vermektedir.

2011 Yılında kurucuları arasında yer aldığı Moira Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde; psikoterapi ve eğitim çalışmalarına devam etmektedir. Aile-çift, çocuk-ergen ve yetişkinlere yönelik psikolojik danışmanlık çalışmalarını; sistemik-dinamik ve pragmatik eksperiyantal yaklaşım dahilinde gerçekleştirmektedir.

2015 Yılı itibariyle her Pazartesi; Etiler’de Savaşır Psikoterapi Merkezi’nde ve her cuma Kadıköy'de Polente Psikoloji'de danışan kabul etmektedir.

Kurumlara yönelik; yetişkin, öğretmen, öğrenci, aile, çalışan, ebeveyn eğitim, seminer ve atölyeleri gerçekleştirmektedir.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Anadolu Psikanalitik Psikoterapiler Derneği ve Aile ve Evlilik Terapileri Derneği üyesidir.