Aile Terapisi

AİLE TERAPİSİ NEDİR?

Aile terapisi; aile bireylerinden bir ya da birkaçının karşılaştığı yaşam olayı karşısında, yaşadığı güçlükler için başvurulan bir psikoterapi hizmetidir.

Aile terapisi; yakın ilişkilerin gözden geçirildiği, sistemdeki her bireyin değişim, gelişim ve büyümesine odaklanan, güven, yakınlık, iletişim, güç, rol ve sorumlulukların gözden geçirilerek ailenin, sağlıklı gelişimine hizmet edecek şekilde yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur.

Çalışmada; her bireyin kendini tanıma ve ifade etmesi, rollerinin ve sınırlarının keşfedilmesi, yapılandırılması ve diğerleriyle ilişkilerindeki kalitenin artırılmasına odaklanılır. 

AİLE TERAPİSİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Aile, evlilik, çift ilişkisinde problem yaşayan herkes bu süreçten faydalanabileceği gibi sıklıkla aşağıdaki konularda aile terapisine başvurulmaktadır:

· Aileye yeni üyenin katılması

· Alkol ve madde kullanımı

· Ayrılıklar

· Boşanma

· Cinsellik ve cinsel problemler

· Çocuklarda davranış problemleri

· Çocuklarda okul sorunları

· Duygusal problemler

· Ebeveynlikle ilgili konular

· Ekonomik problemler

· Evlilik öncesi, sırası, sonrası yaşanan kaygılar

· Geniş aile problemleri

· Göç, taşınma

· Güven sorunları

· İhmal, istismar ve şiddet

· İletişim Problemleri

· İlişki ve evlilik dışı ilişki

· İş değişikliği

· İş hayatı problemleri

· Kayıp ve yaslar

· Kıskançlık

· Kronik hastalık durumları

· Öfke kontrolü

· Sorumluluklar

· Tekrarlayan ilişki problemleri

· Travmalar

· Uyum problemleri 


SAĞLIKLI AİLELERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Sağlıklı aile ve ilişkilerin özelliklerini sıralayacak olursak: kişilerarası ilişkilerde sınırlar belirli ve sağlamdır. Anne, babaya ait güçlü bir alt sistem ve hiyerarşi vardır. Sistemde esneklik, kendiliğindenlik ve birbirine bağımlı olma hali vardır. Aile büyürken her birey de bireysel büyümeye devam eder ve sistemin korunması ve bakımı kendiliğinden doğal akış içinde gerçekleşir. Dışarıdan gelen istekler ve yaşanan hayat olaylarına cevap vermede uyumluluk adına devamlılık ve içsel değişim spontan bir biçimde yaşanır. Sıraladığımız bu tanımlardan biri ya da birkaçının aksamaya, işlevsiz kalmaya, çatışmalara başladığında ailenin sağlıklı, kendinden, doğal işleyişinin sürdüremediğini bir desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz.

Sağlıklı aile ve ilişkiler her durumda gelişime ve büyümeye devam eder. Karşılaşılan çatışma, problem, zorluk ve sıkıntılı dönemlerde, tekrarlayan ve yerleşik hale gelmiş çatışma ve problemlerin çözümünde kişiler ve aile bazen zorlanabilir, devamında uyum ve ilişki problemleri yaşanabilir. 

AİLE TERAPİSİNDE SÜREÇ NASIL İŞLER? 

Aile terapisi, bireyin ve tüm aile üyelerinin sağlıklı değişimi ve gelişimine odaklanarak; okul, iş, sosyal çevre ve diğer insanlarla ilişkilerin de sağlıklı ve işlevsel hale getirilmesinde olumlu katkı sunar.

Aile terapisinde, aile üyelerinden birinin yaşadığı problem, ailenin problemi olarak ele alınıp, tüm aile üyelerinin problem çözümüne ve birbirlerine yardımcı olmalarına katkıda bulunacak biçimde yapılandırmaya gider. Kişinin kendi ve diğerleri hakkında yolculuğa çıkması olarak da düşünebiliriz bu süreci. Kişi kendi farklı yönlerini keşfederken diğerlerini de tanımaya başlar.

Çalışma süresince tüm aile üyelerinin sorunlar karşısında baş etme becerileri artırılarak sonraki yaşanabilecek problemler için de kullanabilecekleri kaynak oluşturulmuş olur.

Aile çift terapisinin birçok farklı uygulaması mevcuttur. Genellikle tüm aile üyelerinin ya da çiftin birlikte görüldüğü seanslar planlanmakla birlikte her aile üyesine özel planlanan bireysel seanslar da gerçekleştirilmektedir. Çocuklarla ilgili psikoterapi çalışmalarında okul ve diğer kurumlarla da işbirliği ve iletişime geçilerek ailenin desteklenmesi sağlanmaktadır.

Seans süresi standart 50 dakika olmakla birlikte aile görüşmelerinde bazen 90 dakikalık seanslar planlanabilmektedir ve çalışma ortalama 10-20 seans sürmektedir.

Bu tür durumlarda destek için; uzman kadrosu, eğitim ve psikoloji alanında sunduğu profesyonel çalışma alanları ile 8 yıldır varlığını sürdüren merkezimizin sunduğu psikoterapi hizmetlerinden faydalanabilir; aile ve çift terapisti konusunda deneyimli uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.